Cruise with Kenai Fjords Tours
Fighting eagles in Seward
Drive the Dalton Highway
View bears at Katmai.
Visit puffins at the Sealife Center

2013 Iron Dog Teams

Pro Class teams entered in the 2013 National Guard Iron Dog Race.

Bib No. Name City
02 Ryan Sottosanti, Wasilla
02 Andrew Zwink, Wasilla
03 Bill Wilkes, Wasilla
03 Wayne Wold, Wasilla
04 Chad Dow, Fairfield, ME
04 Chris Kruse, Skowhegan, ME
05 Ray Chvastasz, Wasilla
05 Jens Hopson, Anchorage

06 Andy George, Wasilla
06 Brad George, Wasilla
07 Bret Brown, Anchorage
07 Cody Kubitz, Eagle River
08 Tyson Johnson, Eagle River
08 Tyler Aklestad, Palmer
09 Micah Huss, Willow
09 Dan Lowrie, Phoenix, AZ
10 Mike Morgan, Anchorage
10 Chris Olds, Eagle River
11 Todd Palin, Wasilla
11 Scott Davis, Soldotna
12 Robert Strick, Wasilla
12 Steffen Strick Jr., McGrath
13 Jason Moore, Wasilla
13 James Croy, Wasilla
14 Harold Attla, Fairbanks
14 Ashley Wallace, Tanana
15 Brad Reich, Kiana
15 Chris Collins, Kotzebue
16 Todd Minnick, Wasilla
16 Nick Olstad, Wasilla
17 Marc McKenna, Anchorage
17 Dusty VanMeter, Kasilof
18 Chad Gueco, Eagle River
18 Aaron Loyer, Palmer
19 Arthur "Gux" Laraux, Bethel
19 Steven Boney, Bethel
20 John Faeo Jr., Wasilla
20 Scott Faeo, Wasilla
21 Stan Brown, Eagle River
21 John Dean, Eagle River
22 Robert Gardner, Mercer, ME
22 Chad Jones, North Yarmouth, ME
23 Eric Quam, Palmer
23 Brian Dick, Thief River Falls, Minn.
24 Roger Brown, Fairbanks
24 Andrew Wessels, Fairbanks
25 Jason Wichman, Wasilla
25 Aaron Bartel, Anchorage
26 Harold Egan, Palmer
26 Brian Jurenka, Anchorage
27 Norman Sheldon, Selawik
27 George Lambert, Selawik
28 Michael Williams, Anchorage
28 Vince Salzbrun, Eagle River
29 Greg Eckert, Fairbanks
29 Kazimir Cizmowski, Healy
30 Geoff Crouse, Anchorage
30 Jerrod Vaughn, Anchorage
31 Charlie Potter, Big Lake
31 Dale Bennett, Wasilla
32 Brad Dietrich, Fairbanks
32 Tim Jauhola, Fairbanks
33 Joseph Brantley, Selawik
33 Travis Ticket, Selawik
34 Brian Howard, Sangerville, ME
34 Jean-Guy Aucoin, Nova Scotia, Canada
35 Colby Hill, Fairbanks
35 Kyle Motsko, Fairbanks
36 Ryan Johnson, Wasilla
36 Andy Lachinski, Wasilla
37 Nathan Whitted, Big Lake
37 Bo Phillips, Anchorage
38 Frank Ferreira, Noorvik
38 Tony Ferreira, Las Vegas, Nev.
39 Shane Barber, Willow
39 Cody Barber, Willow
40 Arnold Marks Jr., Tanana
40 Aaron Marks, Tanana
41 Louie Miller IV, Anchorage
41 Adam Vanzant, Anchorage

Get the latest information by visting the Channel 2 Iron Dog Race Coverage. Go There Now >>

2014 Alaska Magazine Photo Contest

Get Our Newsletter

Devoted to bringing you the best of alaska